26.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Кенгур кој бил чуван како домашен миленик го нападнал и убил сопственикот

Маж во Австралија го загуби животот откако го нападна кенгур што го чувал како домашно милениче, соопшти полицијата.

Роднина го пронашол 77-годишникот со тешки повреди вчера на неговиот имот во Редмонд, на околу 400 километри јужно од Перт, и повикал брза помош. Кога пристигнале болничарите, кенгурот не им дозволил да му помогнат на човекот.

Полицијата поради тоа морала да пука во животното. Мажот починал на местото на настанот.

Во Австралија живеат околу 50 милиони кенгури, но нападите се ретки. Ова е прв смртен случај по ваков инцидент регистриран во земјата од 1936 година.

Можеби ќе ве интересира

Северна Кореја усвои закон за превентивни нуклеарни напади

M T

Седум лица се повредени во бомбашки напади во Тајланд

M T

Инцидент во авион: Британец нападнал членови на екипажот и патници, удирал по седишта и прозорци

M T

Ковачевски: Најостро ги осудувам нападите врз полицијата

M T

Нови напади во Украина, гаѓан е Николаев, тројца загинати во Очаков

M T

Итен состанок на Советот за безбедност за нападите на Русија во Украина

M T