11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Зеленски: Невозможно е Трамп да не видел кој е Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е изненаден од тоа колку поранешниот американски претседател Доналд Трамп продолжил да го пофалува својот руски колега Владимир Путин, дури и откако Москва ја нападна Украина.

„Верувам дека имаше доволно време, и повеќе, да разбере кој е Путин“, изјави Зеленски во интервју емитувано во неделата.

Зеленски рече дека е невозможно Трамп да не знае колку Путин е спротивен на вредностите на американскиот народ.

„Верувам дека Трамп беше на толку висока позиција каде што е невозможно да не се препознае дека Путин е токму спротивното од вредностите на неговиот народ. „Трамп ја имаше сета расположлива моќ на државата – разузнавачки податоци, податоци – за да создаде психолошки профил“, додаде Зеленски.

Зеленски рече дека е „изненаден“ од однесувањето на Трамп по почетокот на нападот врз Украина.

„Веројатно требаше да ја промовира својата внатрешна политика за да покаже дека е подготвен да најде разбирање со претседателот на Русија“, рече Зеленски.

Зеленски, исто така, рече дека Украина, во очите на Трамп, е предалеку.

„Сепак, оваа војна нема дистанца што не може да ја покрие, затоа сметам дека треба реално да се гледа на ситуацијата“, посочи Зеленски.

Можеби ќе ве интересира

Британската министерка за надворешни работи: Говорот на Путин предизвикува страв од ескалација на конфликтот

M T

Бен Валас е убеден дека најавата на Путин за мобилизација е признание дека неговата инвазија пропаѓа!

M T

Путин најави делумна мобилизација: Целта на Западот е да ја ослаби, подели и уништи Русија

M T

Шолц: Путин мора да разбере дека не може да победи во војна

M T

Зеленски: Целта на Украина е непроменета и покрај најавите од Русија

M T

Путин му вети на Ердоган: Турција нема причина да се грижи

M T