17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Вучиќ: Јасеновац е забранет град само за еден човек

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска во Брдо кај Крањ при учеството на 11. состанок на лидерите на земјите учеснички во Процесот Брдо-Бриони изјави дека секој може да оди во Јасеновац, но дека градот е забранет само за еден човек, тој е на чело на Србија.

По неговото обраќање, додека одговараше на прашања, новинарот го праша Вучиќ дали разговарал со хрватскиот претседател Зоран Милановиќ на тема одење во Јасеновац бидејќи се ближи 17 септември.

Како одговор на изјавата на новинарот дека Милорад Додик, член на Претседателството на БиХ, бил во Јасеновац пред неколку дена, Вучиќ рече:

„Секој може, но има забранет град за еден човек, а тоа е тој на чело на Србија. Има многу проблеми, но нема да зборувам за тоа. Не верувам дека има нешто од тоа. Јас сум сè што не би сакале да бидам. Тие ги изгореа сите куќи на Вучиќ, ниту една нив, ниту еден. Моето семејство беше протерано, убиено во Втората светска војна, моето семејство никому не го стори тоа. Тоа е поинаква приказна од доминантниот наратив во многу земји. Сепак, мислам дека треба да воспоставиме односи во иднина на рационална основа. Сакале или не“ – рече претседателот на Србија, пренесоа српските медиуми.