14.8 C
Скопје
3. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Во Шведска можна промена на власта: Десниот блок има тесна предност

Десничарскиот блок во Шведска е во водство по пребројувањето на мнозинството гласови на вчерашните избори, а резултатите укажуваат на веројатно нова влада по осум години владеење на социјалдемократите.

Партиите Умерени, Шведски демократи, Демохристијани и Либерали, според резултатите од утрово, освоиле 175 места во парламентот со вкупно 349 пратенички места наспроти 174 места на левиот центар.

Лидерот на шведските демократи, Џими Акесон, утрово обраќајќи им се на своите членови, истакна дека „во моментов се чини дека ќе има промена на власта“.

Можеби ќе ве интересира

Шведска: Гас од „Северен тек 1“ истекува во Балтичкото Море

M T

Антилопа уби вработен во зоолошка градина во Шведска

M T

СДСМ: Деструктивниот Мицкоски власт сонува, избори ќе има во 2024 година и на тие ВМРО-ДПМНЕ ќе изгуби

M T

Шведскиот министер: Одлуката на земјата да влезе во НАТО не е најсреќна, тоа е неопходен чекор

M T

Жена избодена до смрт на политички фестивал во Шведска

M T

Членките на НАТО денеска ги потпишуваат протоколите за прием на Шведска и Финска

M T