19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусCentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Нови 179 случаи на коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 09.09 до 11.09.2022):

Направени се 1.286 тестови, а регистрирани се 179 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 94, Битола – 16, Куманово – 11, Прилеп, Кавадарци, Велес и Неготино – по 6, Штип и Делчево – по 5, Охрид и Кочани – по 4, Тетово и Берово – по 3, Гостивар и Крива Паланка – по 2, Струмица, Ресен, Радовиш, Валандово, Кратово и Демир Хисар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (179), регистрирани се 36 реинфекции.

Регистрирани сe 347 оздравени пациенти од: Скопје – 215, Битола – 22, Кавадарци – 14, Велес – 11, Куманово и Тетово – по 10, Прилеп – 9, Охрид – 8, Берово, Гостивар и Гевгелија – по 6, Кичево и Свети Николе – по 5, Кочани и Струмица – по 4, Штип – 3, Богданци и Македонски Брод – по 2, Крива Паланка, Радовиш, Кратово, Струга и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (09.09 – 11.09.2022) пријавени се 2 починати лица, по едно лице од Скопје (79г) и Валандово (86г). Лицата се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се 4 починати лица, по едно починато лице од Скопје, Битола, Охрид и Крушево, на возраст од 71 – 89г. Три лица се починати во болнички услови и едно лице е починато во домашни услови. Лицата се починати во период од 25.08. до 01.09.2022 година.

Направени се 1.286 тестови преку: ИЈЗ-165, ЦЈЗ Скопје-70, ЦЈЗ Битола-39, ЦЈЗ Прилеп-3, ЦЈЗ Тетово-7, ЦЈЗ Куманово-36, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–34, Жан Митрев (Филип Втори)-22, Авицена-21, Биотек-35, Систина-72, лабораторија Лаор-8, Синлаб-18, Ремедика-0, Плодност-8, Генеа-13, Никоб Лаб-53, ВФВ Медикал-11, Ели Медика Плус-8, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-14, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 635.