16.8 C
Скопје
3. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Медведев се заканува: Ова е само загревање

Сојузникот на Путин и заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, упати нова закана до режимот во Киев по изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој рече дека не е подготвен да преговара со Москва бидејќи руската страна поставува ултиматуми.

Медведев му порача на Зеленски дека ова е само загревање и детска игра за ултиматумите што следат.

Сегашните „ултиматуми“ се само загревање и детска игра за барањата што ќе ги имаме во иднина. И тој ги знае – целосна капитулација на режимот во Киев под услови на Русија“, напиша Медведев.

Претходно Зеленски изјави дека во овој момент не е подготвен да преговара со Москва. Тој рече:

„Тоа е мојот принцип, не разговарам со оние кои поставуваат ултиматуми“.

Тој тврди дека Русија нема желба да преговара на конструктивен начин.

Можеби ќе ве интересира

Медведев се закани со нуклеарно оружје: Ова секако не е блеф

M T

Шефот на украинската безбедност со порака до Медведев „Да најде бункер во кој ќе се скрие“

M T

Медведев: „Лиз Трас е неспособен русофоб, нема идеи, ќе заврши како и нејзиниот претходник“

M T

Медведев: Русија ќе ги постигне сите цели, мир по наши услови

M T

Медведев: Европејците повеќе не сакаат Украинци, уморни се од нив

M T

Медведев: Одлуката за операцијата во Украина беше тешка, но добро осмислена

M T