26.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Чарлс Трети денеска првпат ќе им се обрати на пратениците како монарх

Кралот Чарлс Трети денеска пристигна во Парламентот, првпат откако беше прогласен за британски монарх, а се очекува да се обрати пред пратениците.

Сопругата на кралот и кралицата Камила седат на тронот во Парламентот додека присутните членови на Парламентот изразуваат сочувство за смртта на кралицата Елизабета Втора.

Претседателите на двата дома на парламентот ќе му се обратат на кралот, по што се очекува одговор од Чарлс Трети.

Можеби ќе ве интересира

Груби: Разговараме со пратеници од опозицијата за поддршка на уставните измени

M T

Коциќ: Државничката одлука на мнозинството пратеници го отвори европскиот пат, македонскиот јазик во ЕУ

M T

Митрески: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го омаловажуваат македонскиот јазик

M T

Бугарските пратеници ќе одлучуваат за предлозите за Македонија што отстапуваат од Рамковната позиција

M T

МЗШВ бара од пратениците едногласно да го усвојат Законот за земјоделство и рурален развој како приоритетен на денешната пленарна седница на Собранието

M T

СДСМ: Пратениците да го поддржат ребалансот на Буџетот, за поголеми плати и пензии и заштеда на 200 милиони евра

M T