11.8 C
Скопје
7. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Зеленски: Претстојната зима ќе биде пресвртница во војната со Русија, може да има драматична деокупација

Украинскиот претседател Володимир Зеленски верува оти претстојната зима ќе биде пресвртница во војната со Русија, по серијата воени успеси оваа недела на фронтот.

„Верувам дека оваа зима е пресвртница и дека може да доведе до драматична деокупација на Украина“, изјави Зеленски на конференцијата во Киев, пренесе весникот „Хил“.

Руското Министерство за одбрана во саботата соопшти дека ги повлече своите сили од неколку градови околу Харков во источна Украина, по контраофанзивата на украинската армија.

Зеленски побара и поголема воена поддршка од западните сојузници, велејќи дека „ако украинската армија имаше посилно оружје, ќе успееше побрзо да ги ослободи окупираните територии“.