16.8 C
Скопје
3. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

(Видео) Силен земјотрес со јачина од 7,6 степени ја погоди Папуа Нова Гвинеја

Земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди областа на источна Нова Гвинеја во Папуа Нова Гвинеја, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC).

Земјотресот се случил на длабочина од 80 километри.

Папуа Нова Гвинеја се наоѓа покрај Огнениот прстен на Тихиот Океан, зона особено подложна на земјотреси, каде што се случуваат околу 90 проценти од сите земјотреси на Земјата.