11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Украински генерал: Дојдовме на 48 километри од границата со Русија

Главниот командант на украинската армија, генерал Валериј Жалузни, денеска изјави дека украинските сили дошле на околу 48 километри од северната граница со Русија, додавајќи дека напредувањето во областа Харков продолжува и на југ и на исток.

Жалузниј на својот канал Телеграм напиша дека украинските сили ослободиле повеќе од 3.000 квадратни километри територија за 10 дена од септември и додаде: „Украина продолжува да ги ослободува териториите окупирани од Русите“.

Русија вчера призна дека нејзините сили го напуштиле Изјум, клучното воено упориште во регионот Харков.