19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Путин и Макрон разговараа за Запрожје

Рускиот претседател Владимир Путин разговараше со францускиот лидер Емануел Макрон за ситуацијата во Украина, а посебно внимание беше посветено на обезбедување на безбедноста на нуклеарната централа Запорожје, соопшти денеска Кремљ.

„На иницијатива на француската страна, рускиот претседател имаше телефонски разговор со Макрон. Беше одржан детален и искрен разговор со размена на мислења за ситуацијата во Украина и за прашањата за обезбедување на безбедноста на нуклеарната централа“, се наведува во соопштението.

Путин го информирал Макрон за мерките што ги преземаат „руските техничари за заштита на електраната и му го привлекол вниманието на редовните напади на украинските сили врз централата, вклучително и складирањето на радиоактивен отпад“.

Во соопштението се додава дека „двајцата лидери изразиле подготвеност за неполитичка соработка со Меѓународната агенција за атомска енергија во врска со ситуацијата со електраната“.