26.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Орбан: Нема да ни недостигаат гас и струја зимава

На Унгарија оваа зима нема да и’ недостига енергија, ќе имаме доволно гас и струја и тоа не е пророштво, туку факт, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Орбан истакна дека Унгарија мора да добива енергија од некаде, бидејќи без нив економијата не може да функционира и посочи дека дури и иновациите се целосно зависни од енергијата, која е скапа.

И покрај тоа, рече Орбан, мора да продолжиме да се бориме против зелените фундаменталисти и бирократи кои се вклучија во геополитички игри, пренесува V4.

„Мораме да ги убедиме дека не треба да се откажуваме од различни извори на енергија, како што се јаглен, нуклеарни централи и гас“, додаде тој.

„Сега, од политички причини, земјите одлучуваат една по друга да се откажат од различни извори на енергија, поради што животот сега ни е поскап, а ситуацијата е се потешка за нашата економија на светскиот пазар. Има малку континенти во ваква тешка ситуација како што се наоѓаме ние, но само нашиот континент самиот си го отежна животот“, рече Орбан.