11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Кулеба: Ова е доказ дека можеме да ги победиме Русите

Успехот на Украина во борбата против Русија покажува дека земјата може да ги победи, но на Киев му треба повеќе оружје од своите партнери, изјави синоќа министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба.

Москва вчера го напушти главното упориште во североисточна Украина, откако украинските сили го забрзаа напредувањето.

Кулеба, зборувајќи на прес-конференција со германската министерка за надворешни работи во посета на земјата, Аналена Баербок, рече дека некои сојузници првично не сакале да испратат оружје, наведувајќи го ризикот од антагонизам од рускиот претседател Владимир Путин.

„Сега, фала му на Бога, повеќе не го слушаме овој аргумент. Покажавме дека сме способни да ја победиме руската армија. Тоа го правиме со оружјето што ни е дадено. И затоа повторувам – колку повеќе оружје имаме, толку побрзо ќе победиме и толку побрзо ќе заврши оваа војна“, рече тој.

Кулеба, кој во минатото ја критикуваше Германија за, како што вели, нејзината бавност во испраќањето оружје, се пожали дека Украина ја плаќа цената на внатрешните спорови.

„Секој ден, додека некој во Берлин размислува, се консултира или размислува дали да даде тенкови или не, некој умира во Украина, поради фактот што тој тенк не пристигнал“, рече тој.

Баербок вети дополнителна воена помош и не ја отфрли можноста за испорака на борбени тенкови.

„Знам дека времето е од суштинско значење. Следните неколку недели и месеци ќе бидат клучни“, рече таа.