9.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

Бомба од устата на ЕУ министер: Унгарија ризикува да излезе од ЕУ

Министерот за европски прашања на Чешка Микулас Бек го коментираше однесувањето на европските земји кога се во прашање односите со Русија и се осврна на постапките на Унгарија кои беа оценети како – проблематични.

Бек во интервју за чешкото радио Ирожлас се осврна на најавата за воведување на повисока цена на гасот што се увезува од Русија.

„Политичарите не можат однапред да се договорат. Главната рунда преговори допрва треба да следи, а поединечни земји ги подготвуваат своите предлози. Европската комисија ќе излезе со едно решение, а чешките претставници имаат поинаков став. И ние не сме сами во тоа“, рече Бек.

Тој објасни дека некои земји како Италија, исто така, слушаат гласови кои бараат договор со Русија и потпишување примирје, дури и по цена на територијалните загуби на Украина.

„Овие мислења се засноваат на економска гледна точка во корист на европските компании, но мора да се земат предвид и геополитичките интереси. Сигурен сум дека повеќето актери во процесот се свесни за безбедносната димензија на кризата и дека нема да одиме кон склучување на лошо примирје во замена за краткорочно економско олеснување“, рече министерот.

Тој, исто така, призна дека различни европски земји различно ги перцепираат ризиците, заканите и проблемите.

„Единството во ЕУ никогаш не било и нема да биде единство на еден глас, туку единство на многу гласови. Единството на многу гласови кои водат дијалог меѓу себе, понекогаш бавно, но на крајот секогаш наоѓаат заеднички договор за клучните прашања“, истакнува Бек.

На крајот од разговорот тој се осврна на однесувањето на Унгарија во рамките на ЕУ.

„Во Европската унија преговорите често се тешки, а неколку земји, вклучително и Унгарија, можат да придонесат за тоа. Унгарија измина долг пат до работ на еден вид бездна. Сега треба да одлучи дали ќе се врати од таа работ или ќе ризикува скок, чии последици не сакам ни да шпекулирам. Теоретски тоа може да значи и напуштање на Европската унија“, заклучи чешкиот министер.

За изгледите Будимпешта целосно да излезе од ЕУ, Бек рече дека тоа е теоретски можно.

Будимпешта остана релативно неутрална од почетокот на воената операција на Москва во Украина кон крајот на февруари и одби да испрати оружје во Киев, за разлика од многу нејзини соседи. Орбан критички зборуваше и за санкциите на ЕУ против Русија, нарекувајќи ги лошо замислени и самоуништувачки.

Унгарскиот весник Magyar Nemzet („Унгарска нација“), неофицијален владин весник, честопати делува како еден вид полигон. Во него се лансираат теми за кои премиерот Виктор Орбан и членовите на неговата влада сакаат да го знаат расположението на јавноста, но без директно да го покренат прашањето самите. Истото беше повторно во август минатата година.

Весникот неодамна започна дискусија на тема која досега беше табу дури и во унгарските владини кругови: излегувањето на Унгарија од Европската унија, пишува Дојче веле, пренесува Слободна Далмација.