11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Вашингтон бара итно ослободување на Навални

САД се длабоко загрижени поради растечкото самоволие што руската влада го презема во однос на правата на опозицискиот лидер Алексеј Навални, се вели во изјавата на портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс објавена вчера на веб-страницата на Стејт департментот.

Според САД, властите ја попречуваат подготовката на одбраната на Навални и не му дозволуваат слободно да комуницира со своите адвокати.

„Опструкцијата се состои од следење на состаноците и одложување на размената на документи меѓу Навални и неговите адвокати. Ова мешање, заедно со неговите повторени притвори за наводни прекршоци што ги направил, е уште еден доказ дека ова е политички мотивирано вознемирување. Апсењето на Навални по неговото враќање во Русија само по себе беше срамно, но последователното малтретирање на кое беше подложен само ја покажува несигурноста на руската влада и стравот што таа го има од луѓето што ја зборуваат вистината“, нагласи Прајс.

Се повикува на негово итно ослободување, се вели во изјавата на Стејт департментот.