14.8 C
Скопје
3. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Шефот на ОН: Светот плаќа страшна цена поради фосилните горива, престанете со ова лудило

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека земјите во развој плаќаат ужасна цена за зависноста на светот од фосилни горива, каков што е случајот со смртоносните поплави во деловите на Пакистан и климатските промени.

Добивај вести на вибер
Речиси 1.400 луѓе загинаа во поплавите што зафатија една третина од земјата – област со големина на Обединетото Кралство – уништувајќи житни култури, домови, бизниси, патишта и мостови.

„Од Исламабад, објавувам апел до светот: Стоп за лудилото. Инвестирајте сега во обновливи извори на енергија. Завршете ја војната со природата“, рече Гутереш.

Пакистан вообичаено доживува обилни, често разорни дождови во сезоната на монсуните, што е од клучно значење за земјоделството и снабдувањето со вода. Но, такви интензивни врнежи како оваа година не се видени со децении.

„Лудило и колективно самоубиство“

Гутереш вчера се пожали на недостатокот на внимание што светот го посветува на климатските промени – особено индустријализираните земји кои научниците ги обвинуваат.

„Ова е лудост, ова е колективно самоубиство“, рече тој.

Пакистан е одговорен за помалку од еден процент од глобалните емисии на стакленички гасови, но е осми на листата на земји најранливи на екстремни временски услови предизвикани од климатските промени, составена од невладината организација Germanwatch.

Гутереш денес е во посета на деловите на југот погодени од поплавите, а ќе го посети и Мохенџо-Даро, вековно светско наследство на УНЕСКО кое е загрозено од поплави.

Околу 33 милиони луѓе беа погодени од поплавите, во кои беа уништени околу два милиони домови и деловни простории, однесени се 7000 километри патишта и урнати 500 мостови.

„Немаме што да јадеме, немаме покрив над глава“

Ефектот од силниот дожд беше двоен – разорни поројни поплави на планинскиот север и бавно акумулирање на вода во јужните рамнини.

„Сите деца, мажи и жени се пржат на оваа жештина. Немаме што да јадеме, немаме покрив над главата. Затоа Алах мора да направи нешто за нас кутрите“, изјави во петокот за AFP Розина Соланги, 30-годишна домаќинка од поплавеното село во близина на Сукур.

Пакистанската метеоролошка служба соопшти дека во 2022 година имало пет пати повеќе дожд од нормалното. Падидан, мал град во провинцијата Синд, е преплавен со повеќе од 1,8 метри дожд од почетокот на монсуните во јуни.

Бидејќи луѓето и добитокот се поплавени заедно, камповите се изложени на ризик од појава на болести, со бројни пријавени случаи на денга треска што ја пренесуваат комарците, како и шуга.