Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Силен земјотрес ја погоди Кина

Силен земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала го погоди округот Лудинг во југозападната кинеска провинција Сечуан.

Епицентарот бил во градот Лудинг на длабочина од 16 километри, на околу 180 километри југозападно од Ченгду, соопшти центарот.

Земјотресот се случил на длабочина од 40 километри.

Неколку минути подоцна, земјотрес со јачина од 4,2 степени го погоди градот Јан, во близина на Лудиг, соопшти центарот.

Засега нема информации за жртви.

Силен земјотрес го погоди јануари 2013 година, кога повеќе од 100 луѓе загинаа, а илјадници беа повредени.

Можеби ќе ве интересира

Силен земјотрес го погоди Чиле

M T

Британското разузнавање: Кина ги мами нашите поранешни пилоти во својата армија, нуди големи пари

M T

Кина ги предупреди САД: Можна е нуклеарна војна, сите европски земји ќе треперат

M T

Пожар зафатил 10 ката од зграда висока 218 метри во Кина

M T

Прв случај на мајмунски сипаници во Кина

M T

Тајфунот Муифа ја погоди Кина, повеќе од милион евакуирани

M T