Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Повеќе од една третина од територијата на Пакистан е под вода

Хуманитарните работници упатија итен апел за донации поради „апсолутно разорните“ поплави во Пакистан. Имено, се појавија нови сателитски снимки кои покажуваат дека дури третина од таа огромна земја сега е под вода.

Откако Британскиот комитет за вонредни состојби (DEC) започна кампања за собирање средства за помош на 33-те милиони погодени од поплавата, Европската вселенска агенција (ESA) објави фотографии направени од својот сателит Коперник.

Сликите ја потврдуваат проценката на пакистанската влада дека повеќе од една третина од земјата – област приближно со големина на Велика Британија – е поплавена од монсунски дождови, кои се проценуваат дека се 10 пати пообилни од вообичаеното.

„Реката Инд се излеа и создаде огромно езеро широко десетици километри“.

Поплавите однесоа повеќе од 1.100 животи, вклучително и 399 деца, уништија повеќе од милион домови и уништија земјоделски култури, добиток и голема инфраструктура како патишта и мостови.

Во четвртокот, Салех Саид, главен извршен директор на DEC, чадор организација за 15 од водечките добротворни организации во ОК, побара од британската јавност да помогне.

„Времето е од суштинско значење бидејќи се очекува условите дополнително да се влошат бидејќи дождот продолжува да паѓа. Помогнете колку што можете“, рече тој.

Мерјам Имтиаз од организацијата Care Pakistan рече дека е јасно дека ситуацијата „не е под контрола“.

„Ситуацијата на теренот е апсолутно поразителна. Ни треба сета помош што можеме да ја добиеме“, додаде таа.

Хуманитарните работници се борат со огромни логистички тешкотии за да стигнат до милиони луѓе кои имаат потреба, особено во југоисточната провинција Синд, каде нивото на водата останува високо.

Во земја каде што луѓето веќе страдаат од високо ниво на сиромаштија и неухранетост, масовното уништување на посевите и добитокот е особена опасност, а луѓето особено се плашат од зимата.

Можеби ќе ве интересира

Сите ја правиме истата грешка: Доктор објасни во кои ситуации НИКОГАШ не треба да пиете вода

M T

Поплавите во Пакистан однесоа 1.138 животи

M T

Делови од скопски општини без вода за пиење

M T

Седум симптоми на премногу вода во вашето тело

M T

Без вода дел од општина Аеродром

M T

Не претерувајте, пронајдена е формула која открива колку вода треба да пиете дневно

M T