6.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТНАУКА

Новата ракета на НАСА се подготвува за првото лансирање, ќе орбитира околу Месечината

Џиновската лунарна ракета на НАСА, Space Launch System, го започна своето бавно, повеќечасовно патување до лансирната рампа во средата.

Во меѓувреме се прават подготовки за првото лансирање на Месечината, кое според планираното треба да се случи за помалку од две недели.

Овој проектил е изграден од Lockheed Martin Corp. На врвот се наоѓа вселенската капсула Орион на НАСА. Инаку, оваа капсула е дизајнирана да се одвои од ракетата во вселената и да транспортира луѓе на Месечината.

На 29 август, ракетата висока 98 метри треба да ја лансира својата прва вселенска мисија без екипаж. Тоа ќе биде клучно, долго одложено демонстративно патување до Месечината за програмата на НАСА Артемис, проект на Соединетите Американски Држави вреден повеќе милијарди долари за враќање на луѓето на површината на Месечината како подготовка за идните мисии на Марс.

Систем за вселенско лансирање, чиј развој беше предводен од Boeing Co во изминатата деценија, излезе од нејзината зграда за склопување во вселенскиот центар Кенеди на НАСА во Флорида и го започна своето патување од шест километри до лансирната рампа, движејќи се со брзина помала од еден километар на час.

За мисијата на 29 август, наречена Артемида 1, капсулата Орион ќе се лансира на врвот на беспилотниот систем за вселенско лансирање и ќе орбитира околу Месечината пред да се врати на Земјата за да слета во океанот 42 дена подоцна.

Доколку има временски услови или какви било технички проблеми, НАСА има резервни датуми за лансирање на 2-ри и 5-ти септември.

Спонзорирано:

Можеби ќе ве интересира

Историски момент: НАСА успешно се судри со вселенското летало Дарт со астероидот Диморфос

M T

Фасцинантно: телескопот на НАСА сними галаксии оддалечени 180 милиони светлосни години од Земјата

M T

Експлодирале моторите на ракетата на Безос, по полетувањето таа неочекувано паднала на земја

M T

Русија лансира интерконтинентална балистичка ракета

M T

Северна Кореја потврди дека тестирала ракета со среден дострел

M T

Северна Кореја тестира нова хиперсонична ракета

M T