11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentarCentarСвет

(Видео) Големо невреме во Далмација, делови од Сплит под вода

Силно невреме зафати делови од соседна Хрватска.

Циклон се движи преку Јадранот, а најголем дел од врнежите во раните попладневни часови ја погодија централна Далмација.

Локално наврнале над 30 литри дожд пренесуваат медиумите.

Првиот силен дожд ова лето го зафати и Сплит. Големите врнежи за кратко време предизвикале порои во дел од градот.

Поројниот дожд на повеќе места го оштетил или го кренал асфалтот.

За возачите е издадено предупредување за внимателност.

фотографијата е илустративна/архива