14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

ОВА СЕ ИМИЊАТА НА СИТЕ ЗАГИНАТИ И РАНЕТИ ВО КРВОПРОЛЕВАЊЕТО ВО ЦЕТИЊЕ: Полицијата со детали за масакрот

Во центарот на Цетиње Вук Бориловиќ (34) уби 11 сограѓани и рани шест од нив. За време на крвавата драма во која уби и две деца, Бориловиќ по случаен избор со ловечка пушка пукал во соседите, итната медицинска помош, припадниците на полицијата и случајните минувачи.

Според полицијата, при размена на оган со полицијата, со истрели од пиштол го убил сограѓанинот Н.К. Претходно, Бориловиќ одби да им се предаде на органите на прогонот, иако беше под силна опсада.

Неговото тело синоќа било испратено на обдукција, а според неофицијални информации има повеќе прострелни рани. Беше кажано дека вештаците ќе утврдат како е убиен и дали е пукано од едно оружје.

Околу 15 часот и 30 минути Бориловиќ влегол во станот на своите станари и на вратата ја убил единаесетгодишниот М. М, а потоа и три години помладиот брат, а потоа низ прозорецот ја застрелал нивната мајка – Наташа Пајовиќ Мартиновиќ.

Потоа го убил соседот Милан Митровиќ (37), а потоа и вујко му Горан Ѓуришиќ (54), а потоа одејќи по улицата ги убил соседите Александра (52) и Данијела Радуновиќ (51), како и неговиот сограѓанин И.Ј.

Тешко повредени се Славица Звичер, Филип Ѓурковиќ, Милева Рамадановиќ и Даринка Челебиќ, како и полицаецот Љубиша Максимовиќ, кој се обидувал да го совлада.

Клиничкиот центар на Црна Гора синоќа соопшти дека тројца од ранетите се оперирани и сместени на Одделот за интензивна нега. Надлежните не ги открија деталите и мотивите кои го навеле Бориловиќ да го изврши бруталниот чин.