26.8 C
Скопје
16. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет Во тренд...

Не пријавил дека мајка му починала, па 9 години го земал инвалидскиот додаток

Општинското државно правобранителство во хрватскиот град Чаковец донел решение за спроведување истражна постапка против хрватски државјанин роден 1963 година поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело „измама“.

„Постои основано сомнение дека од јуни 2012 до февруари 2021 година, 59-годишниот обвинет во Берлин (Германија) молчел и не пријавил до надлежниот орган на округот Меѓумурје дека неговата мајка, која примала семеен инвалидски додаток, починала во јуни 2012 година, па и по нејзината смрт семејниот инвалидски додаток продолжил да се исплаќа на нејзината сметка. 59-годишниот обвинет е обвинет дека неовластено подигнал пари од сметката и ги чувал за себе, иако правото на семејна инвалидска помош престанува со смрт на корисникот, па на опишаниот начин се товари дека прибавил незаконска финансиска корист над 275.000 куни (околу 37.000 евра)“ – соопшти ДОРХ.