Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Првиот брод натоварен со жито ја напушти Одеса

Брод натоварен со украинско жито го напушти денеска украинското пристаниште Одеса.

Турското Министерство за одбрана претходно објави дека бродот ќе исплови во 8:30 часот по локално време, или во 7:30 часот по средноевропско време.

Турското Министерство за одбрана, повикувајќи се на Заедничкиот координативен центар во Истанбул, објави дека првиот брод што ќе ја напушти Одеса по блокадата на украинските пристаништа на Црното Море ќе биде товарен брод од Сиера Леоне за Либан.

На 22 јули Москва и Киев потпишаа посебни договори со Турција и Обединетите нации, со што се создадоа услови за деблокирање на извозот на украинското жито. Договорено е да се извезат околу 22 милиони тони жито и друга земјоделска стока од црноморските пристаништа во Украина.

Како дел од договорот, на Русија и е дозволено да извезува житарки и вештачки ѓубрива.

Можеби ќе ве интересира

Американската морнарица го испраќа својот најмоќен воен брод во Источна Азија

M T

Киев: Брод со 23.000 тони пченица замина за Африка

M T

Првиот брод со жито ќе ја напушти Одеса во текот на денот

M T

Путин: Укинете ги блокадите и ќе го олесниме извозот на украинското жито

M T

Првиот брод со жито го напушти пристаништето во Берџанск

M T

Украински парламент: Русите ни украдоа 500 илјади тони жито

M T