29.8 C
Скопје
10. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Кадиров: Знам што се случува на Косово, тоа е сложена ситуација во кој има трет поттикнувач – НАТО

За тензичната ситуација во Косово се огласи и чеченскиот лидер Рамзан Кадиров кој на својот канал Телеграм изјави дека и тој ја следи ситуацијата меѓу Србија и Косово.

„ Ова е многу сложена ситуација во која има трет поттикнувач – НАТО. По ова прашање не е можно да се заземе страната ниту на Србите, ниту на Косовците, но постои недвосмислен став кој што и едните и другите треба да го заземат. И оваа позиција, доволно чудно, не е политичка, туку религиозна“, рече Кадиров.

Тој потоа истакнува дека Србија е земја која отворено ја поддржувала Русија „во борбата против нацизмот и сатанизмот во Украина“.

„ Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кого добро го познавам, многу добро разбира што е НАТО и какви методи користи алијансата за поттикнување конфликти“, продолжи тој.

„ Целиот НАТО блок се обидува да ги корумпира земјите со традиционални вредности во куп зли луѓе со животински инстинкти без вера и чест. И нема сомнеж дека муслиманите во оваа специјална операција против поддржувачите на Иблис играат важна, идеолошка и духовна улога на контраакција“, пишува и Кадиров.

„ Сфаќајќи дека нивните планови пропаѓаат во Украина, западната алијанса реши да ја раскине раната што зараснуваше на Балкано. Избувнувањето на конфликтот е толку смешно и банално што нема сомнеж за поттикнување однадвор. Додека Балканот се бори меѓу себе, целиот Запад ќе стои озади и ќе дава чаури, но ќе живее во мир, повремено протестирајќи против кршењето на правата на сатанистите, диктирајќи ги нивните приоритети на светот“, смета Кадиров.

„ Запомнете, за поддржувачите на сатаната е корисно да ги спротивставуваат верниците под каков било изговор“, додава тој. „ Ги повикувам Србите и косовските Албанци да го отстранат НАТО од равенката и да размислат за својата иднина. И тогаш ќе дојдат до разбирање за проблемот и неговото решение. Има одлични примери за хармоничен соживот на различни религии и националности. Но, нема соживот со интервенционистите на НАТО“ заклучи чеченскиот лидер.

Можеби ќе ве интересира

Kосово ја одложи одлуката за регистарските таблички до 1 септември

M T

Шефицата на германската дипломатија: Членките на НАТО мора да ги решаваат конфликтите со дијалог

M T

Шпанскиот премиер: Ја поддржуваме Србија кога станува збор за Косово

M T

Протоколите за пристапување на Финска и на Шведска во НАТО во македонското Собрание

M T

Ердоган: Нема компромис за членството на Шведска и Финска во НАТО

M T

Лукашенко: „Русија го надмудри НАТО“

M T