28.8 C
Скопје
16. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Свет ТОП ВЕСТИ

Руски напади врз Харков и Миколаив

Украинските служби известија дека руските сили утринава извршиле нов ракетен напад во областа Харков.

„Во нападот се уништени производствениот капацитет и магацинот. Покривот, третиот и четвртиот кат се делумно уништени. Во зградата избувнал пожар, кој го изгаснале 50 пожарникари со девет возила”, соопшти украинската служба за итни случаи.

Украина објави и дека Миколаив, град на југот на земјата, го претрпел „веројатно најтешкиот напад од почетокот на војната“ во текот на ноќта.

Властите соопштија дека е убиено едно лице. Оштетени се хотел, спортски комплекс, две училишта и бензинска пумпа, како и голем број станбени објекти.

Миколаев е стратешки важен град бидејќи е на пат кон Одеса, главното пристаниште на Украина.