29.8 C
Скопје
10. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Свет

Зеленски: Ништо нема да ја запре одмаздата, секој што мачи и убива ќе биде казнет

Нападот на затворот во кој се држеле затворениците е со умисла масовно убиство на украински воени затвореници, објави во своето ноќно обраќање украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Повеќе од педесет мртви… Секој окупатор кој малтретира Украинци, кој мачи и убива, треба да знае дека за тоа ќе биде казнет. Ако некој од руските убијци се надева дека нема да биде изведен пред лицето на правдата, дека некаде ќе се скрие , нека знае: ќе одговараат во секој случај Географијата, времето, границите и ѕидовите нема да ја спречат праведната одмазда“, рече тој.

„Русија со бројни терористички напади докажа дека е најголемиот извор на тероризам во денешниот свет. Тоа е факт“, рече Зеленски.

Можеби ќе ве интересира

Зеленски: На руската „гасна војна“ да се возврати со посилни санкции

M T

Зеленски: Украина има потенцијал да им нанесе големи загуби на Русите

M T

Зеленски ги смени шефот на државната безбедност и главната обвинителка

M T

Зеленски по оставката на Борис Џонсон: Тој беше вистински пријател на Украина

M T

Зеленски: Знамето на Змискиот Остров е знак дека Украина не е скршена

M T

Кисинџер до Зеленски: Не сум го кажал тоа

M T