26.8 C
Скопје
16. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет ТОП ВЕСТИ

Шпанија потврди прв смртен случај од мајмунски сипаници во Европа

Шпанија потврди прв смртен случај од мајмунски сипаници во Европа.

Тоа е втор надвор од Африка во време на актуелната епидемија.

Бразил претходно денеска објави прв смртен случај поврзан со мајмунски сипаници надвор од африканскиот континент.

Во својот последен извештај, шпанското Министерство за здравство соопшти дека во земјата се потврдени 4.298 случаи. Од 3.750 пациенти за кои има информации, се вели дека 120 се хоспитализирани – што претставува 3,2 отсто – и еден починал.

Можеби ќе ве интересира

Исповед на маж кој ги прележа мајмунските сипаници: „Врискав од болка“

M T

Во Македонија не е регистриран случај на мајмунски сипаници

M T

СЗО со предупредување: Регистрирани се повеќе од 18.000 случаи на мајмунски сипаници во 78 земји

M T

Можна е вонредна здравствена состојба во САД поради мајмунски сипаници

M T

Во Хрватска 10 случаи на мајмунски сипаници

M T

Прв случај на мајмунски сипаници и во Турција

M T