11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Пожар во Мармарис во близина на хотели и згради

Пожарникарите во Турција се борат со пожарот, кој е сè поблиску до хотелите и зградите во малиот крајбрежен град Ичмелер кај Мармарис.

Регионалната шумска управа во провинцијата Мугла соопшти дека пожарите предизвикани од силните ветрови и температурите блиску до 40 степени Целзиусови ги загрозуваат хотелот и населбите во Ичмелер.

Турската крајбрежна стража го обезбеди заливот и го прекина водениот сообраќај во областа каде авиони и хеликоптери собираат вода за да помогнат во гаснењето на пожарот.

Црн и бел чад се извиваат во близина на брегот и се приближуваат до населените места, додека капачите гледаат од плажата.

Можеби ќе ве интересира

Пожар зафатил 10 ката од зграда висока 218 метри во Кина

M T

Пожар во југозападниот дел на Франција, зафатил четири куќи, стотици луѓе се евакуирани

M T

Најмалку осум загинати, седуммина повредени во пожар во изложбен салон за електрични скутери

M T

Пожар во караоке бар во Виетнам, најмалку 12 лица загинаа

M T

Гори природен парк во Португалија, над 1.000 пожарникари го гаснат пожарот

M T

Шумски пожар зафати патнички воз во Шпанија, патниците скокале од вагонот, повеќе од 20 луѓе се повредени

M T