31.8 C
Скопје
10. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Кулеба: Означете ја Русија како терористичка земја

Украинското Министерство за надворешни работи ја обвини Русија дека извршила воено злосторство со напад на затворот Оленивка, кој е под контрола на проруските сили и држат украински затвореници.

„Ги повикувам сите партнери силно да го осудат ова брутално кршење на меѓународното право и да ја означат Русија како терористичка држава“, напиша на Твитер украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба.

Претходно денеска Украина и Русија меѓусебно се обвинија дека се одговорни за нападот на Оленивка, а Москва соопшти дека бројот на загинати во нападот е 40.

Можеби ќе ве интересира

Лавров: Русија ќе ги постигне сите цели во Украина

M T

Русија прифатила разговор со САД

M T

САД сакаат разговори со Русија, но не за Украина

M T

Русија ги демантира САД: Не сме добиле повик за разговор меѓу Блинкен и Лавров

M T

Можна вонредна ситуација во Украина, Русија без најава го зголеми притисокот во гасоводот

M T

Русија: Украински разузнавачи се обидоа да киднапираат наш воен авион

M T