28.8 C
Скопје
16. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Centar Свет Во тренд...

Аларм во Москва: Во моментов најголемата воена тајна на САД е веќе испратена

Воздухопловните сили на САД испраќаат ескадрила од својот авион Ф-22 Раптор во Полска, како дел од мисијата на воздушниот штит на НАТО.

Целта, како што пренесуваат медиумите, е да се одвратат потенцијалните руски закани во Источна Европа.

Вкупно шест ловци Ф-22 од 90-та борбена ескадрила неодамна се преселија од нивната домашна база Елмендорф, Алјаска во базата на британските кралски воздухопловни сили во Лејкенхит.

Според официјалното соопштение на претставникот на командата на американското воено воздухопловство во Европа и Африка, „шестката“ наскоро ќе се пресели во 32-та тактичка воздухопловна база Ласк во Полска.

Како што пишува Јутарњи лист, уште пред почетокот на руската инвазија на Украина, САД префрлиле осум ловци Ф-15 Игл од Лејкенхит во
Ласк, како дел од истата мисија „воздушен штит“, како напреден елемент на одбраната на НАТО.

Одлуката за испраќање ловци Ф-22 е многу важна бидејќи се работи за најопасниот борбен авион во светот, кој Пентагон го смета за стратешки ресурс. Станува збор за невидлив авион опремен со најсовремени технологии, кој е забранет за извоз и кој досега беше исклучиво одговорен за одбрана на територијата на САД.

„Раптор е критична компонента на глобалната оперативна група за удар, дизајнирана да проектира воздушна супериорност, брзо и на долги растојанија, за да ги победи заканите што стојат на патот на Армијата, морнарицата и маринскиот корпус“, се вели во соопштението. „Не може да се надмине ниту еден познат или планиран борбен авион, што го прави високо стратешка платформа за поддршка на воздушната одбрана на НАТО.

Raptor е првиот ловец од петтата генерација кој влезе во сериско производство, нарачан исклучиво за потребите на американското воено воздухопловство, кое сакаше авион дизајниран да постигне апсолутна воздушна супериорност.

Многубројните борбени способности на Raptor сè уште се чуваат како строга тајна, а на пилотите им е забрането да изведуваат одредени акции и маневри за време на јавни демонстрации, па дури и за време на заеднички маневри со сојузници од други земји.

Распоредувањето на највредното оружје на американските воздухопловни сили во Полска е резултат на планот за зајакнување на европската одбрана договорен од лидерите на НАТО на самитот во Мадрид, како дел од кој алијансата се надева дека ќе ја одврати руската агресија преку границите на НАТО со зголемување на своите сили. во источна Европа.

*фото Pixabay