19.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Украинската армија: И Белорусија ја нападна Украина

Украинските власти соопштија дека утринава врз таа земја биле истрелани над 20 проектили од Белорусија.

Како што пренесуваат медиумите, украинскиот штаб се повикал на извори од Белорусија.

„ Денеска во период од еден час, според информациите од белоруски извори, од Белорусија се лансирани повеќе од 20 проектили. Засега знаеме дека девет проектили ја погодиле областа Хончаривска во регионот Чернихив“, соопшти украинската армија.

Војската на Украина истакна дека засега нема извештаи за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Можеби ќе ве интересира

Зеленски: Целта на Украина е непроменета и покрај најавите од Русија

M T

СО SPORT LIFE до стан во Скопје!

M T

Масовна гробница со околу 440 тела е пронајдена на истокот на Украина

M T

Во Украина загина 29-годишен хуманитарец од Загреб

M T

Џафери-Дир: Потребни се заеднички напори за хуманитарен одговор во Украина

M T

Германски министер за економија: На Украина ѝ се потребни 350 милијарди долари за реконструкција

M T