11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

Од 1 август нови правила за влез во Австрија поради корона вирусот

Од 1 август стапува на сила новата регулатива за влез во Австрија од земји со зголемен епидемиолошки ризик.

Според новата регулатива, потврдата за вакцинација на лица помлади од 18 години нема да има рок на важност. За возрасни, правилото не се менува и потврдата за целосна имунизација важи 270 дена.

Дополнително, австриските власти прифатија уште една кинеска вакцина „Конвидеција“ произведена од „Кансино биологикс“. Станува збор за векторска вакцина, која се дава само во една доза.

Засилена доза се препорачува четири до шест месеци по вакцинацијата.

Инаку, правилата за влез во земјава важат за земји со висок епидемиолошки ризик, но во моментов ниту една земја не е вклучена на таа листа од австриските власти.

Можеби ќе ве интересира

Фејсбук воведува нова опција: Оние кои нема да ги почитуваат правилата ќе бидат блокирани

M T

Вози Велосипед! Почитувај ги сообраќајните правила и прописи!

M T

Албанец осуден на доживотен затвор во Австрија, ја избодел сопругата до смрт бидејќи за појадок му послужила супа

M T

Обединети нации: Коронавирусот го уназади човечкиот развој за пет години

M T

Внимавајте при земање на овој витамин: Лекарите го поврзуваат со корона вирус

M T

Претседателот на Австрија се лизнал додека се шетал во парк, добил помал потрес на мозокот

M T