29.8 C
Скопје
10. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Инцидент во авион: Британец нападнал членови на екипажот и патници, удирал по седишта и прозорци

Британец кој патувал од Лондон до Лос Анџелес, во авионот на компанијата „Вирџин Атлантик“ предизвикал инцидет.

Вилијам Стивен Хејс (39) е уапсен под сомнение дека ги нападнал членовите на екипажот, поради што летот бил пренасочен кон Солт Лејк Сити.

Во соопштението на полицијата во Солт Лејк Сити, се наведува дека авионот слетал во Јута откако Хејс се вознемирил за време на летот, што предизвикало интервенција на екипажот, кој морал да го задржи.

Додека бил врзан, Хејс ги удирал седиштата и прозорците на авионот и повредил некои членови на екипажот и еден патник, се вели во соопштението, додавајќи дека никој не е сериозно повреден.

По слетувањето во Солт Лејк Сити, Хејс бил одведен во окружниот затвор, а полицијата соопштила дека случајот бил предаден на федералните обвинители, кои обично имаат јурисдикција за меѓународни летови. Авионот потоа го продолжил летот за Лос Анџелес.

Можеби ќе ве интересира

Се урна руски воен транспортен авион има најмалку четворица загинати

M T

Инцидент во Лувр: Непознат маж ја намачкал „Мона Лиза“ со торта

M T

Авион се запали при полетување, сите патници и членови на екипажот се евакуирани

M T

Првиот авион со украински бегалци слета во Канада

M T

Дојава за бомба во авион што требало да полета од Букурешт – Патниците евакуирани

M T

Драма во воздухот: Избегната трагедија откако падобранец висеше закачен за авионот

M T