Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени во земјотресот на Филипините

Најмалку две лица го загубија животот, а десетици се повредени во силниот земјотрес што ги потресе Филипините.

Потресот со интензитет од седум степени според Рихтеровата скала ја погоди провинцијата Абра во северните планински делови на земјата, предизвикувајќи лизгања на земјиштето и оштетувања на објекти.

Едно лице загинало во својата куќа во Абра, каде што се повредени најмалку 25 лица кои се префрлени во болница.

Градежен работник загинал во урнатините во планинскиот град Ла Тринидад во провинцијата Бенге, каде свлечишта и одрони на камења блокираа неколку патишта.

Можеби ќе ве интересира

Силен земјотрес го погоди Чиле

M T

Силен земјотрес меѓу Закинтос и Кефалонија

M T

Бројот на загинати во земјотресот во Кина се искачил на над 80 лица

M T

Бројот на загинати во земјотресот во Кина се зголеми на 74 – Илјадници евакуирани, се трага по преживеани

M T

Силен земјотрес на југот на Иран

M T

Силен земјотрес во североисточен Авганистан, најмалку осум лица загинаа

M T