29.8 C
Скопје
10. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Почина поранешниот премиер на Северна Ирска и нобеловец Дејвид Тримбл

Почина Дејвид Тримбл, поранешниот премиер на Северна Ирска и добитник на Нобеловата награда за мир за неговата работа за помирување меѓу протестантите и католиците во Северна Ирска.

Тримбл почина вчера на 78-годишна возраст, соопшти Унионистичката партија Алстер.

„ Со голема тага семејството на Лорд Тримбл објави дека тој почина мирно по кратко боледување“, се вели во соопштението на семејството објавено од неговата унионистичка партија Алстер.

Тримбл, протестант, влезе во политиката во раните 1970-ти и помогна да се потпише мировниот пакт на Велики петок со католикот, покојниот Џон Хјум, со кого ја сподели Нобеловата награда за мир.

Можеби ќе ве интересира

Атентат врз поранешниот премиер на Јапонија, Шинзо Абе

M T

Премиерот на Израел се повлекува од политиката

M T

Словенечкиот парламент го потврди Роберт Голоб за премиер

M T

Ентони Албанес положи заклетва и стана нов премиер на Австралија

M T

Премиерот на Украина: Ќе бидат потребни 565 милијарди долари за обнова на земјата разурната од војната

M T

Премиерот на Австралија ја поздрави одлуката на судот за Ѓоковиќ : Сега е време за тенис

M T