26.8 C
Скопје
16. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет Во тренд...

Можна е вонредна здравствена состојба во САД поради мајмунски сипаници

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден ја разгледува можноста епидемијата на мајмунски сипаници во таа земја да ја прогласи за вонредна состојба во јавното здравство, пишува американскиот дневен весник „Вашингтон пост“.

Според весникот, властите планираат да назначат координатор на Белата куќа кој ќе го следи одговорот на земјата на епидемијата.

Светската здравствена организација ја прогласи епидемијата на мајмунски сипаници за глобална здравствена вонредна состојба во текот на викендот. Досега заразата со мајмунски сипаници е регистрирана во речиси 70 земји каде што не е ендемична. Бројот на заразени надмина 16.600.

Два случаи на мајмунски сипаници првпат беа откриени минатата недела кај деца во САД.

Можеби ќе ве интересира

Исповед на маж кој ги прележа мајмунските сипаници: „Врискав од болка“

M T

Шпанија потврди прв смртен случај од мајмунски сипаници во Европа

M T

Во Македонија не е регистриран случај на мајмунски сипаници

M T

Кремљ: Тајно се преговара за размена на заробеници со САД

M T

Русија прифатила разговор со САД

M T

СЗО со предупредување: Регистрирани се повеќе од 18.000 случаи на мајмунски сипаници во 78 земји

M T