31.8 C
Скопје
10. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Големата измама на Кремљ?

Русија тврди дека го има најголемиот нуклеарен арсенал во светот и не се плаши да го користи. Сепак, никој повеќе не и верува на Москва.

Тврдењето дека Русија има најголем нуклеарен арсенал се повторува со години, а највисоките руски функционери постојано му се заканувале на Западот со ова оружје директно или индиректно од почетокот на војната во Украина.

Москва во последните месеци изнесе толку многу невистини по ред што долгорочниот кредибилитет на владетелите во Русија е трајно нарушен.

Од друга страна, западните земји сè повеќе ги тестираат руските црвени линии испраќајќи сè понапредна и софистицирана воена опрема во Украина, за која Москва во првите денови од војната тврдеше дека нејзината испорака ќе се толкува како објава на војна од страна на западните сили. . Но, ниту тоа не се оствари.

Така, сега се поставува прашањето – дали Русија всушност го има најголемиот нуклеарен арсенал во светот или тоа е само уште една лага на Кремљ?

Според анализата на Стокхолмскиот меѓународен институт за истражување на мирот (СИПРИ), една од водечките светски институции што ги следи трендовите во нуклеарното оружје, Руската Федерација во својот инвентар има вкупно 5.977 боеви глави од различни видови и големини, но тој број исто така вклучува постари, „пензионирани“ боеви глави.глави кои всушност чекаат да бидат демонтирани и пренаменети, иако, со многу труд, веројатно би можеле повторно да бидат употребливи.

Руските вооружени сили всушност имаат залихи од 4.477 употребливи боеви глави. Повеќето од овие оружја се во складиште и се сметаат за резерва – околу 2.889, кои се во складиште и не можат да се користат без детални подготовки.

Само 1.588 боеви глави се оперативни, така што тие веќе се наоѓаат во интерконтинентални балистички ракети во силоси, подморници или на мобилни лансирни рампи или во форма на бомби или проектили складирани во воздушни бази, кои би можеле да се користат за вооружување на руски бомбардери или борбени авиони.

Станува збор пред се за „стратешки“ боеви глави, односно за оружје што е наменето исклучиво за масовно уништување, а не за ограничена тактичка употреба на терен. Повеќето од тактичкото оружје – околу 1.900 парчиња – се сведуваат на бомби, крстаречки ракети со краток и среден дострел, торпеда и балистички ракети воздух-земја. Сето ова оружје се наоѓа во магацини и е дел од наведената резерва.

Затоа, кога Кремљ тврди дека Русија го има најголемиот нуклеарен арсенал во светот, тоа тврдење првично е само делумно точно, продолжува Јутарњи лист, додавајќи дека кога се бројат само оперативните боеви глави, оние кои се подготвени за употреба на краток рок и реално. би можело да се искористи во случај на ненадејно избувнување на сеопфатна нуклеарна војна, САД всушност имаат на располагање поголем арсенал.

САД имаат вкупно 1.744 оперативни боеви глави, дополнителни 1.964 во резерва и вкупен инвентар од 5.428 боеви глави.