14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БизнисСвет

ЕУ со критики кон „Газпром“: Нема техничка причина, ова е политички мотивиран чекор

Најавата на рускиот гигант Газпром дека дополнително ќе ја намали испораката на гас во Европа оваа недела е политички мотивирана, изјави шефицата на енергетската политика на Европската унија, Кадри Симсон.

Таа ги оспори наводите на рускиот гасен холдинг дека поради редовно одржување мора да ја прекине работата на друга турбина на гасоводот Северни Ток 1, со што ќе се намали протокот на гас преку тој гасовод до Германија.

„ Знаеме дека нема техничка причина за тоа. Ова е политички мотивиран чекор и мора да бидеме подготвени за тоа. Токму поради оваа причина, превентивното намалување на нашата потрошувачка на гас е мудра стратегија“ изјави Симсон по пристигнувањето на состанокот на министрите за енергетика на земјите од ЕУ во Брисел.

Таа додаде дека очекува министрите да постигнат договор за вонредните правила на ЕУ кои бараат од земјите да ја ограничат својата побарувачка за гас.

Газпром наеднаш, без претходна најава, го зголеми притисокот во гасоводот што испорачува руски гас во Европа, соопшти денеска украинскиот државен гасовод.

Како што предупреди украинската компанија, ваквото зголемување на притисокот може да предизвика итни ситуации, вклучително и пукање на гасоводи, а операторите на гасоводот се обврзани да се известат однапред.

Можеби ќе ве интересира

Каевски: Историско поглавје од преговорите со ЕУ, започна скрининг процесот

M T

ЕУ ги продолжува индивидуалните санкции против Русија за шест месеци

M T

СДСМ: Започнува скрининг процесот, нов чекор од патот кон ЕУ

M T

Фон дер Лајен: ЕУ е нецелосна без Западен Балкан, Украина и Молдавија

M T

ЕУ целосно го суспендираше договорот за визно олеснување за руските граѓани

M T

Москва забрани влез на воени функционери од ЕУ

M T