11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Во Хрватска 10 случаи на мајмунски сипаници

Досега во Хрватска се пријавени 10 случаи на мајмунски сипаници, а заболени се мажи на возраст од 30 до 50 години, потврди епидемиологот Горанка Петровиќ.

Петровиќ очекува дека првите дози од вакцината против вирусната болест ќе пристигнат во наредните недели.

Засега се знае дека двајца се заразени во странство, додека за останатите се уште се собираат информации.

Можеби ќе ве интересира

Прв случај на мајмунски сипаници во Кина

M T

Жена и две мали деца загинаа во железничка несреќа во Хрватска

M T

Прв смртен случај во Лос Анџелес од мајмунски сипаници

M T

Во Хрватска денеска почнува вакцинацијата против омикрон

M T

СЗО: Забавува епидемијата со мајмунски сипаници во Европа

M T

Земјотрес во Херцеговина, почувствуван и во Хрватска

M T