19.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БизнисСвет

Лавров во Египет: Гарантирам испорака на руско жито

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров понуди цврсти гаранции за испораките на руско жито во Египет за време на посетата на Каиро во неделата, во услови на неизвесност околу договорот за обновување на извозот на Украина од Црното Море.

Египет е еден од најголемите светски увозници на пченица, а минатата година околу 80 отсто од увозот купи од Русија и Украина. Руската инвазија на Украина на 24 февруари го прекина снабдувањето и ги забрза глобалните цени на суровините, доведувајќи го Египет во финансиски шок.

Во својот одговор на војната и блокадата за снабдување, Египет е растргнат помеѓу долгогодишните врски со Русија и блиските односи со западните сили кои ја санкционираа и се обидоа да ја изолираат Москва.

Западните амбасади лобираа во Египет и во Арапската лига пред посетата на Лавров, која вклучуваше разговори со претседателот Абдел Фатах ал-Сиси и претставници на Арапската лига.

– Ја потврдивме посветеноста на руските извозници на жито да ги исполнат сите свои обврски – рече Лавров на прес-конференција со неговиот египетски колега Самех Шукри.

Посетата на Каиро беше првата дестинација на турнејата на Лавров низ Африка, која ќе опфати и посети на Етиопија, Уганда и Демократска Република Конго.

Можеби ќе ве интересира

Гутереш: Ќе разговарам во Њујорк со Лавров

M T

Лавров: Европските политичари се патетични со тоа што ги ограничуваат визите за Русите

M T

Блинкен и Лавров разговараа за размена на затвореници

M T

Лавров: Ние сме на почеток на нова ера

M T

Во иста просторија Лавров и критичарите на Москва – Украина во фокусот на Г20 во Индонезија

M T

Лавров: Немаме за што да разговараме со Западот

M T