22.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Лавров: Ние сме на почеток на нова ера

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се сретна со постојаните претставници на земјите-членки на Арапската лига, при што изјави дека светот влегува во „нова ера“.

„ Ние сме на почеток на нова ера. Зборувам за движење насочено кон вистински мултилатерализам, а не оној што Западот се обиде да го наметне“, рече Лавров на средбата, како што пренесуваат руските прорежимски медиуми.

Да потсетиме дека поради западните санкции наметнати на Русија по почетокот на војната во Украина, официјална Москва своето економско кормило го сврте во други правци, односно кон други земји.

Можеби ќе ве интересира

Гутереш: Ќе разговарам во Њујорк со Лавров

M T

Лавров: Европските политичари се патетични со тоа што ги ограничуваат визите за Русите

M T

Блинкен и Лавров разговараа за размена на затвореници

M T

Лавров во Египет: Гарантирам испорака на руско жито

M T

Во иста просторија Лавров и критичарите на Москва – Украина во фокусот на Г20 во Индонезија

M T

Лавров: Немаме за што да разговараме со Западот

M T