21.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Во Сочи е прогласена вонредна состојба поради обилните дождови

Вонредна состојба е прогласена во рускиот град Сочи на Црното Море по обилните дождови во неделата навечер, напиша градоначалникот на Сочи Алексеј Копаигородски на својот канал Телеграм.

„Во градот е прогласена вонредна состојба. Природна катастрофа предизвика штети во сите делови на градот во изминатите три дена“, напиша тој, пренесе ТАСС.

„Најпогоден беше централниот кварт. Вакво нешто не се случило во овој дел од градот во модерната историја“, рече Копајгородски.