16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Голем пожар на Лезбос и во западниот дел на Пелопонез

Грчките пожарникари денеска втор ден по ред се борат со шумските пожари на островот Лезбос, како и со новите пожари кои избувнаа во западниот дел на полуостровот Пелопонез и во северна Грција, а се евакуираат во близина населби среде топлотен бран.

Шумскиот пожар што избувна во саботата во планинските шуми на Лезбос, остров во Егејското Море во близина на брегот на Турција и изгоре објекти во одморалиштето Ватера, сè уште беснее, принудувајќи евакуација на уште две села – Вриса и Ставрос.

Нов пожар им се закани и на куќите во Крестена во западниот дел на Пелопонез и ги принуди властите да го евакуираат селото Грилос.