29.8 C
Скопје
10. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Свет

Американски полковник до Белата Куќа: Нашата политика кон Русија не води во ќорсокак

Раководството на САД се вовлекува во ќорсокак со помош на политиката на санкции против Русија, што доведува до зголемување на цените на енергенсите, напиша на Твитер поранешниот сенатор на државата Вирџинија и пензиониран полковник Ричард Блек.

– Време е да престанеме да го обвинуваме Путин за високите цени на горивото. Русија не воведе рестриктивни мерки за извозот на јаглен, нафта и природен гас. Конгресот ги претстави. Па да престанеме да ги бараме виновниците некаде таму, бидејќи тие се со нас, рече политичарот.

Според него, Европа работи на сличен принцип. Така, Европската унија, зборувајќи за значително намалување на испораките на гас преку гасоводот Северен тек, не сака да признае дека тоа се случило поради неподготвеноста на Канада навреме да ја врати ремонтираната турбина.

Таквата политика на Западот е ирационална и деструктивна, бидејќи води до огромни економски потреси, рече Блек.

По почетокот на руската специјална операција за демилитаризација и денацификација на Украина, Западот го зголеми притисокот на санкциите врз Москва. Многу земји најавија замрзнување на руските средства, се погласни се повиците да се напушти енергијата од Русија. Сето ова се претвори во проблеми за Европа и САД, предизвикувајќи поскапување на храната и горивото.

На почетокот на јули, проблемот беше решен: Канада се согласи да ја испрати турбината во Германија за понатамошен трансфер во Русија. Сепак, Газпром објави дека сè уште не добиле никакви документи за ова прашање.

Москва постојано нагласува дека намалувањето на понудата е резултат само на рестриктивните мерки. Како што истакна Владимир Путин, Гаспром ги исполнува и има намера да ги исполни сите обврски и е подготвен да пумпа гас по потреба.