29.8 C
Скопје
10. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Орбан: На ​​Европската унија и треба нова стратегија во однос на војната во Украина

На Европската унија и е потребна нова стратегија во однос на војната во Украина, бидејќи санкциите против Русија не донесоа решение, предупреди денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан, кој престојува во Романија.

Целта на стратегијата треба да биде мир, а не војна, истакна Орбан.

Тој предупреди на фактот дека на Европа и се заканува рецесија, а воведените санкции не ја потресоа Москва.