22.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусCentarМозаик

Вознемирувачки резултати од студија на мозоци на луѓе кои имале тешка форма на КОВИД

Сите знаеме дека КОВИД-19 може да доведе до долгорочен замор и т.н. „мозочна магла“. Но, едно од најригорозните студии досега за долгорочните когнитивни ефекти на оваа инфекција врз мозокот штотуку даде прилично вознемирувачки резултати.

Во студијата која споредуваше анализи на 46 пациенти со тешка инфекција со КОВИД-19 со 460 контролни примероци, истражувачите открија дека менталните ефекти од тешкиот КОВИД шест месеци подоцна може да бидат еднакви на 20-годишна возраст – 50 до 70 години – или загуба од 10 IQ поени.

Специфичните ментални промени исто така беа различни од оние забележани во раната деменција или општото стареење.

„Когнитивното оштетување е вообичаено за широк спектар на невролошки нарушувања, вклучително и деменција, па дури и рутинско стареење, но шемите што ги видовме – когнитивниот „отпечаток“ од КОВИД-19 – беа различни од сите овие“, рече неврологот Дејвид Менон од Универзитетот Кембриџ во ОК, кој беше постар автор на студијата.

Целта на студијата е поблиску да истражи колку се сериозни когнитивни промени по тешки случаи на КОВИД, со цел да се обиде да најде начин да го ублажи.

„Десетици илјади луѓе биле подложени на интензивна нега со КОВИД само во Англија и многу повеќе ќе бидат многу болни, но нема да бидат примени во болница“, вели водечкиот истражувач и когнитивен научник Адам Хемпшир од Империал колеџ во Лондон.

„Тоа значи дека има многу луѓе кои сè уште имаат сериозни проблеми и многу месеци подоцна. Итно треба да погледнеме што може да се направи за да им се помогне на тие луѓе.

Експериментот вклучи 46 луѓе кои отидоа во болницата Аденбрук во Кембриџ од март до јули 2020 година поради КОВИД. Шеснаесет од нив за време на престојот биле ставени на механичка вентилација.

Во просек шест месеци по инфекцијата, истражувачите ги следеле користејќи алатка за тестирање наречена Когнитрон за да видат како тие работат во области како што се меморијата, вниманието, размислувањето, како и анксиозноста, депресијата и посттрауматското стресно растројство.

Истражувачите немаа резултати од тестот пред овие лица да се заразат со KОВИД за споредба. Наместо тоа, тие го направија следното најдобро нешто и ги споредија тие резултати со контролна група од 460 луѓе. Овие резултати потоа беа мапирани за да се види колку тие отстапуваат од очекуваните резултати за нивната возраст и демографија.

Резултатите покажаа дека оние кои ја преживеале тешката форма на КОВИД биле помалку прецизни и имале побавно време на одговор од општата јавност.

Големината на когнитивната загуба беше слична на ефектите од стареењето помеѓу 50 и 70 години – и беше еднаква на губење на 10 IQ поени.

Донекаде добра вест е дека имаше некои знаци на закрепнување по следењето – но во најдобар случај тоа беше постепено. „Следевме некои пациенти десет месеци по нивната акутна инфекција, така што можевме да видиме многу бавно подобрување“, вели Менон. „Иако ова не беше статистички значајно, барем оди во вистинска насока, но многу е можно некои од овие луѓе никогаш целосно да не закрепнат.

Она што сè уште не е целосно разбрано е зошто и како вирусот САРС-КоВ-2 го предизвикува овој когнитивен пад.

Можеби ќе ве интересира

89 нови лабораториски случаи Ковид 19

M T

Мобилна апликација може да детектира Ковид-19 според анализа на гласот

M T

Откриен нов тест за мерење на антитела на Ковид, дознајте СЕ дома

M T

Откриени се ТРИ различни типови на долгорочен КОВИД, секој со свои симптоми

M T

Поради заразено шестгодишно дете Кинезите ја затворија „Икеа“ со се купувачите

M T

Речиси еден милион луѓе во локдаун во Вухан поради четири случаи на ковид

M T