21.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Борис Џонсон поднесе оставка

Премиерот Борис Џонсон ѝ се обрати на британската јавност и ја разреши дилемата дали поднесува оставка или не.

Пред Даунинг стрит 10 има бројни медиумски тимови, а речиси сите светски медиуми го пренесуваат неговото кратко обраќање.

На почетокот на своето обраќање Џонсон им се заблагодари на сите што го поддржаа, велејќи дека негова должност е лично да му го предаде мандатот на новиот премиер, но дури откако ќе биде избран нов лидер на конзервативците.

Тој исто така рече дека е горд на сите тешки проблеми со кои се соочила неговата влада и дека признал дека имало многу грешки.

„Ја напуштам функцијата лидер на конзервативците и премиерската функција“, рече тој и додаде дека новиот премиер ќе мора да почека до изборот на новиот лидер на Конзервативната партија, кој е назначен за премиер според британските правила.

Тој рече и дека е тажен што мора да ја напушти оваа „најшарена работа“, како и дека „многу е болно што нема да го заврши целиот свој мандат“.

Во минутите пред да ѝ се обрати на јавноста, британскиот премиер во заминување се обиде набрзина да состави нов кабинет, по драматичните оставки, од кои 59 за само 24 часа.

Можеби ќе ве интересира

Шведската премиерка поднесе оставка

M T

Руски локални претставници побарале оставка од Путин „Тој не е монарх, тој зема плата од нашите даноци“

M T

Џонсон во прошталниот говор како премиер се опиша себе како бустер ракета: „Тоа е тоа, народе“

M T

Шефот на јапонската полиција поднесе оставка поради убиството на Шинзо Абе

M T

Соработничка на Орбан поднесе оставка по неговата изјава дека е против мешање на расите

M T

Италијанскиот премиер Марио Драги поднесе оставка

M T