22.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Кисинџер до Зеленски: Не сум го кажал тоа

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер негираше дека некогаш тврдел дека Русија треба да ги задржи териториите за кои Украина смета дека се под нејзина јурисдикција.

Тој додаде дека критиките упатени кон неговите изјави се несоодветни.

„ Во моментов, Русија сè уште окупира 15 отсто од предвоената украинска територија. Таа мора да и биде вратена на Украина пред да може да се воспостави значаен прекин на огнот“, рече поранешниот американски државен секретар во интервју за магазинот „Тајм“ објавено во неделата.

Кисинџер смета дека Крим и делот од Донбас под контрола на проруските сили на Доњецк и Луганск треба да бидат исклучени од равенката, бидејќи тие се од големо значење за Русија надвор од сегашната криза.

„ Јас не реков дека треба да се отстапи територијата. Јас само имплицирав дека треба да има посебен статус во сите преговори“, додаде тој.

Кисинџер предупредува на краен рок за мирно решение во Украина. 99-годишникот ги коментираше забелешките што ги даде во мај за време на говорот со видео врска на Светскиот економски форум во Давос. Тој повика на мировни преговори меѓу Русија и Украина да започнат наскоро и предупреди дека неуспехот на Западот да одговори на безбедносните интереси на Москва ќе го доближи до Кина.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој во неколку наврати отфрли каков било исход освен руски воен пораз како неприфатлив за неговата земја, го критикуваше Кисинџер за, како што рече, смирување на Русија. Украинскиот лидер го спореди државникот со архитектите на Минхенскиот договор од 1938 година – Обединетото Кралство и Франција – кои го отворија патот за инвазијата на нацистичка Германија врз Чехословачка.

По вооружениот пуч на Мајдан во 2014 година, Крим гласаше да ја напушти Украина и да стане дел од Русија, што Москва го одобри. Двете републики во Донбас, пак, бараа широка автономија во рамките на Украина, но се фатија за оружје кога новите власти во Киев започнаа воена акција против нив. Русија ја наведе потребата да се заштити републиката од континуирани украински напади пред да започне сопствена офанзива против Украина во февруари.

Интервјуто на Кисинџер беше посветено на дискусијата за неговата нова книга за раководството на извонредните државници. Тој истражува шест случаи: повоениот западногермански канцелар Конрад Аденауер, францускиот претседател Шарл де Гол, египетскиот претседател Анвар Садат, премиерот на Сингапур Ли Куан Ју и британската премиерка Маргарет Тачер. Запрашан да го процени лидерството на Зеленски, Кисинџер ги повтори своите ставови дека човекот одиграл историска улога во освојувањето на претседателството на нацијата која „нормално не би избирала некој како него, поради неговото потекло“ – мислејќи дека тој е Евреин, како што е и самиот Кисинџер. Тој додаде дека „останува да се види дали може да го институционализира она што го започнал или тоа е влијание на исклучителна личност врз една многу драматична ситуација“.

„ Тој не се изрази за тоа како ќе изгледа светот по војната со истата јасност и убедување со која ја води војната. Но, јас го сметам за голема фигура“, додаде Кисинџер.

Можеби ќе ве интересира

Зеленски: Целта на Украина е непроменета и покрај најавите од Русија

M T

Зеленски: Русија насекаде остава смрт, мора да одговара за тоа

M T

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски доживеа сообраќајна несреќа

M T

Зеленски: Невозможно е Трамп да не видел кој е Путин

M T

Зеленски: Пет украински региони делумно или целосно без струја

M T

Зеленски ја распушти украинската делегација во трилатералната Контакт група

M T