14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Премиерот на Израел се повлекува од политиката

Премиерот на Израел Нафтали Бенет најави дека нема да се кандидира на претстојните, петти избори за помалку од четири години, со што земјата се најде во длабока политичка несигурност додека растат трошоците за живот.

Бенет рече дека ќе ја задржи својата позиција како ротациски премиер откако неговиот коалициски партнер Јаит Лапид го презема водството на техничката Влада.

„Зад себе оставам успешна, силна и сигурна земја. Оваа година докажавме дека луѓето со различни мислења можат да соработуваат“ рече Бенет на новинарите реферирајќи за својата идеолошка коалиција.

Израелскиот премиер минатата недела го распушти парламентот, а конечното гласање за распуштањето на Кнесетот е одложено поради големиот број вложени амандмани.

Можеби ќе ве интересира

Лидерите на Турција и Израел се сретнаа првпат од 2008 година

M T

Тренчевска: Ние, жените во политиката, кои исто така не сме поштедени од насилство, уште похрабро и одлучно да застанеме против насилството

M T

Вучиќ: Одговорната политика не може да почива на митови

M T

Песков: Русија работи на нов концепт на надворешната политика

M T

Денеска ќе биде објавено името на новиот премиер на Велика Британија

M T

Археолози во Израел откриле луксузен имот стар 1.200 години

M T