16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Свет

Нови напади во Украина, гаѓан е Николаев, тројца загинати во Очаков

Руските сили извеле ракетен напад на градот Николаев, а гаѓан е и Очаков, на југот на Украина, соопшти денеска началникот на регионалната управа, Виталиј Ким.

Тој рече дека при гранатирањето на Очаков загинале две возразни лица и едно дете, а повредени се уште шест луѓе.

Според неговите зборови, погоден е градскиот пазар, домот на културата и два станбени објекти. Во делови од градот нема вода, гас, струја и интернет.

Наведе дека врз Николаев е испукано 11 проектили, а некои од нив ги спречила противвоздушната одбрана.

Можеби ќе ве интересира

Лавров: Русија ќе ги постигне сите цели во Украина

M T

Украинската армија: И Белорусија ја нападна Украина

M T

Можна вонредна ситуација во Украина, Русија без најава го зголеми притисокот во гасоводот

M T

Германскиот претседател: Војната во Украина е и војна против единството на Европа

M T

Зеленски: Украина има потенцијал да им нанесе големи загуби на Русите

M T

Кремљ: Отворена е можноста за преговори со Украина

M T